«Стародубська» війна (1534-1537 рр.)
- Деталі
- Категорія: Uncategorised
- Опубліковано: Понеділок, 20 жовтня 2014, 06:50
- Перегляди: 1243
«Стародубська» війна (1534-1537 рр.)
Початку війни передувала смерть великого князя московського Василя III. На троні був його малолітній син Іван (в майбутньому – Іван Грозний). Держава управлялася боярами. Скориставшись цим, король і великий князь Сигізмунд І Старий в 1534 р. зажадав повернення всіх земель, які Московія відвоювала у Литви за життя князя Василя. Отримавши відмову, король направив до містечка Стародуба київського воєводу Андрія Немирича, але похід був погано підготовлений і розбитий воєвода, кинувши артилерію, був змушений повернутися в Київ ні з чим.
Московити наприкінці 1534 р. зробили у відповідь рейд по Білорусії, спустошивши околиці Вітебська, Полоцька і Браславля і майже дійшовши до Вільна. Наступного року рейд був повторений. У результаті його постраждали Кричів, Радомль, Мстиславль, Могильов. Крім того, московити побудували на території Великого князівства Литовського фортецю Івангород.
Король Сигізмунд зібрав військо і в черговий раз перекупив кримського хана. Литовські й польські війська під командуванням великих гетьманів литовського і коронного, Юрія Радзивілла і Яна Тарновського в першій половині 1535 р. відбили у московитів Гомель, розорили Стародуб, намагалися взяти Себежську фортецю (Івангород), але невдало.
Після цього московські війська перейшли в контрнаступ – спалили околиці навколо Вітебська і Любеча, а ще заклали в Білорусії, на додаток до Івангороду, кілька нових фортець.
За умовами перемир'я, за Москвою залишалися закладені її людьми на землі литовсько-руського князівства міста.

