Битва на Ведроші (14 липня 1500 р.)
- Деталі
- Категорія: Uncategorised
- Опубліковано: Понеділок, 20 жовтня 2014, 08:00
- Перегляди: 1343
Битва на Ведроші (14 липня 1500 р.)
Битві передував перехід дрібних литовських князів східних окраїн Великого князівства Литовського на службу Москві разом з їх землями, а також узяття московськими військами Дорогобужа. Для відбиття атаки московитів король Олександр послав великого гетьмана литовського, князя Костянтина Острозького.
Дійшовши до Смоленська, князь рушив війська на Єльню. Там він дізнався, що на допомогу московським полкам Юрія Кошкіна підійшли основні сили на чолі з воєводою Данилом Щеней-Патрікеевим, а також князі-перебіжчики.
Оцінка сил сторін не є однозначною. Російські класичні історики ХІХ ст. (М. Карамзін) вважали, що чисельність московських і російсько-литовських військ була майже однаковою – до 40 тис. Сучасні білоруські історики (Г. Саганович) схильні до того, що перевага сил була на боці Москви в 4-10 разів, при цьому визнаючи за московитами чисельність в 40 тисяч.
Незважаючи на отриману інформацію про возз'єднання сил московитів, князь Острозький прийняв рішення атакувати – все-таки литвини були звичні воювати в меншості. Його війська перейшли річку Ведрошу і попрямували до однойменного села.
Литовсько-руські війська розбили передовий загін московських сил. Його залишки, відступаючи, до своїх, перейшли через річку Тросну. Литвини перейшли річку (за одними джерелами – одразу ж, за іншими – через два дні), вдарили на великий полк, але загрузли в багатогодинний сутичці.
Справу вирішив фланговим ударом засадний полк московитів, знищивши заодно міст через Тросну – відтак литовсько-руському му війську відступати було нікуди, воно виявилося повністю розгромлене. Великий гетьман Костянтин Острозький потрапив у полон.
